הידעתם שיש שני גזעים נפרדים של קורגי?

הקורגי, שיבטא "קורגי" ולא "קורג'י", הוא כלב קטן שמקורו מוויילס. כשאנחנו שומעים על הכלב הזה, התמונה שעולה בדרך כלל בראש היא של הפמברוק. במציאות, אכן ישנם שני גזעים נפרדים! בצרפת יש 148 מגדלים של פמברוק מול רק 56 מגדלים של קרדיגן. הקרדיגן די שונה מהפמברוק, אבל תראו שיש לו קסם לא פחות.

Pembroke VS Cardigan: הבדלי המוצא

chien corgi Pembroke et cardigan
© Nataba – iStock (chien Corgi Pembroke) & Pavel Kriuchkov – iStock (chien Corgi Cardigan)

הוולשי קורגי פמברוק הוא כלב שמקורו ויילס. השם קורגי מגיע אפוא מהוולשית "Cur ci" או "Cor ci" שניתן לתרגם כ"כלב גמד" או "כלב עבודה". קצר מאוד ברגליים, הוא שימש להובלת בקר לירידים. גם על גודלו הקטן עבדו כדי להימנע מבעיטות של פרות. מקורותיו מעורפלים למדי, אך נראה כי גזע זה של כלב ישן מאוד וכי הוא תרד דו ספיץ הפופולריות של הפמברוק מגיעה בעיקר מ המלכה אליזבת השנייה שמאז שהייתה בת 18 אימצה כמעט שלושים. הכלבה הוולשית הראשונה שלו קורגי פמברוק נקראה סוזן.

הקרדיגן הוולשי קורגי מגיע גם הוא מה ויילס. הוא שימש גם לעבודות בקר, אך גם סייע בשמירה על חוות ובהרחקת מזיקים. בניגוד לפמברוק, הוא צאצא מכלי תחש אז היו מצטלבים עם כלבים נורדיים לאחר מכן. לכן יש לו את הצד הכלב הנורדי הזה בנוסף לפמברוק. זה רק על ידי 1934 מועדון המלונה האנגלי הכיר בפמברוק והקרדיגן כשני גזעים נפרדים ובסטנדרטים שונים.

פמברוק VS קרדיגן: ההבדלים הפיזיים

היזהרו מעודף משקל בקורגי

Deux Pembroke Welsh Corgi
© Short Pass – iStock

הפמברוק והקרדיגן הם כלבים קטנים. הם עומדים בסביבות 30 ס"מ בשכמות, אם כי הקרדיגן יכול לפעמים להיות מעט יותר גדול. כשזה מגיע למשקל, הוא גם שונה מעט מאוד בין שני הגזעים. משקל הנקבה בממוצע יהיה בין 10 ל-12 קילו והזכר בין 13 ל-15 קילו. הבעיה העיקרית עם הפמברוק היא עודף משקל. אכן, גזע זה נוטה מאוד לעודף משקל: הם גרגרנים גדולים והם עולים במשקל בקלות. תופעה זו מתעצמת למרבה הצער בגלל הפופולריות הרבה שלה ברשתות החברתיות. ניתן לראות שם קורגיים שמנמנים רבים, מה שהופך אותם למהנים וחמודים יותר. עם זאת, הם בכלל לא עשויים להיות שמנמנים, כמו כל שאר הכלבים. לכן יש צורך להבטיח שהם ישמרו על משקלם הבריא!

בל נשכח שכלב עם עודף משקל בדרך כלל מאבד שנתיים של תוחלת חיים. באופן אידיאלי, אתה אמור להיות מסוגל להרגיש את צלעות הכלב שלך רק על ידי תחושתו.

הודעה לפריקים של ניקיון הבית!

שני כלבי קורגי בפתח דלת
© ivana la – Unsplash

הם כלבים עם אוזניים גדולות. לקרדיגן אוזניים מעט גדולות יותר והוא קצר רגליים. בניגוד למה שאתה עשוי לחשוב (ולמה שאתה רואה במדיה החברתית), לשני גזעי קורגי אלה יש זנבות ארוכים! בְּמָקוֹר, זנבו של הפמברוק נחתך בגלל שאלה של תקן פיזי ועדיין נפוץ מאוד לראות קורגיס עם זנבותיהם מעוגנים. בעקבות ה"מסורת" הזו, הגן הסתגל ועם כמה פרמברוק נולדים היום זנב קצר באופן טבעי. לגבי הקרדיגן, יש לו רק זנב ארוך.

לשני הגזעים יש שיער צפוף, אבל הפמברוק יותר מהקרדיגן. שים לב למטורפים ביתיים: יש לו פרווה חשובה מאוד והוא מתפרץ פעמיים בשנה במשך כ-3 חודשים! שימו לב שיש גם גרסה של קורגי ארוכת שיער בשם "פלאפי" שנמצאת בעיקר בפמברוק. זה מגיע מגן תורשתי, אבל המוזרות הזו נחשבת לפגם גנטי ולכן מחוץ לתקן הגזע. מבחינת צבע, אנו מוצאים בעיקר פאון וטריקולור בפמברוק. בנוגע ל קרדיגן, יש עוד הרבה צבעים : הגוון, הטריקולור, השחור, השחור והלבן והציפור השחורה שזוכה להערכה רבה.

פמברוק VS קרדיגן: ההבדלים בטמפרמנט

שני הגזעים שייכים לקבוצה 1, כלומר. לכלבי רועים, באותו אופן כמו המלינואה או הבורדר קולי. לעתים קרובות אומרים שקורגיים הם "כלבים גדולים בגוף של כלב קטן". יש להם באמת את המנטליות והאופי של כלב הרועים: הם נובחים הרבה, הם שומרים על הבית, הם פזיזים וכו'.

העקשן והספורטאי

Pembroke Walsh Corgi משחק בעלים
© קסניה ראיקובה – iStock

כדי להבדיל ביניהם, אנחנו בדרך כלל מתאימים פמברוק העקשן et קרדיגן הספורטאי. במציאות, שני הגזעים די עקשנים, אם כי הפמברוק הוא אפילו יותר. "אגרוף ברזל בכפפת קטיפה" נדרש, אפילו חיוני לחינוך שלהם. אכן, זה כלב שהולך תמיד מחפש לפרוץ את הגבולות ואת זה יהיה צריך לחנך לאורך כל חייהם. הפמברוק הוא כלב שקרוב לבני אדם. מאוד חברותי, הפמברוק לפעמים אפילו נחשב חברותי יותר עם בני אדם מאשר עם הסוג שלו. לעומת זאת, סביר יותר שהקרדיגן יחשוד בבני אדם שהוא לא מכיר. להיפך, זה כן מאוד חברתי עם כלבים אחרים ! הוא גם הרבה יותר נאמן ומסור לאדונו מאשר הפמברוק.

כלב שאסור לשים בכל הידיים

כלב קורגי מתהדר
© אירינה משצ'ריאקובה – iStock

חוסר האמון של הקרדיגן בבני אדם מאפשר להחזיק כלב בעל זיכרון טוב מאוד, בניגוד לפמברוק שיעדיף ללכת ולהתחבק על ידי זר במקום לענות לשיחות שלך… לכן עליך להיות מאוד ערני, כי פמברוק מסוגלת לעזוב עם כל אחד. שחקנים, קורגיס גם כן סבלני מאוד לילדים. כדאי גם לדעת שמדובר בכלבים שמתריעים ולכן לנבוח הרבה. הם גם מגנים ולכן די נוטים להגנת משאבים. כשזה מגיע לפעילויות, הקרדיגן זקוק ליותר פעילות גופנית מאשר הפמברוק, ומכאן הכינוי שלו "ספורטיבי". אם אתה אוהב ליהנות וללמד את הכלב שלך טריקים, הפמברוק הוא בן לוויה המושלם כי הוא לומד מהר מאוד ואוהב את זה!

באופן כללי, Corgis לא מומלץ לאנשים שמעולם לא היה להם כלב. עם זאת, הקרדיגן הוא עדיין כלב שקל יותר לחיות איתו!

איך לבחור מצוף לכלב שלך?

מתי לעבור ממזון גורים למזון למבוגרים?