5 גזעים של כלבים עם עיניים כחולות, נטייה גנטית

בדיוק כמו חתלתולים או תינוקות אנושיים, גורים נולדים עם עיניים כחולות או אפורות-כחולות, ללא קשר לגזע שלהם. הצבע המוכר הזה מתאים להיעדר פיגמנט בעין. ככל שהם גדלים, הפיגמנטים יופעלו בהדרגה כדי לתת את צבעם הסופי לעיני הגור. פיגמנטים אלה מכהים את הקשתית במידה רבה או פחותה, לעתים קרובות מאוד עד שהיא הופכת לחום. לכן לכלב עם עיניים כחולות אין מלנוציטים בקשתית.

אבל ממה נובע המחסור הזה בפיגמנט? האם יש גזעי כלבים שתמיד יש להם עיניים כחולות? זה מה שנגלה בהמשך המאמר הזה.

מאיפה עיניים כחולות?

תקריב של עיניו הכחולות של צרוד
© היבריד – Unsplash

למרות שלחברינו הכלבלבים יש בעיקר עיניים חומות, לא נדיר להיתקל בכלב בעל עיני מנטה במים. איך זה קרה? ובכן, דע שיש ארבעה גורמים מה שעלול לגרום לכלב לשמור על עיניים כחולות בבגרותו.

הגורם הראשון הוא הגירה של תאים כושלים. זה פשוט אומר שהתאים לא מצליחים למלא את תפקידם ולהבטיח את הפיגמנטציה של הקשתית.

ה גן merle אשר נמצא לעתים קרובות מאוד ברועה האוסטרלי, אם רק שם אותו, הוא גם גורם שיכול לגרום לכלב להיות בעל עיניים כחולות. ואכן, כפי שראינו במאמר קודם, הגן של merle מעכב חלקים מסוימים של הפרווה והפיגמנטציה בעיניים של הכלב.

לַבקָנוּת הוא גם גורם חיובי לעיניים כחולות. מחלה גנטית ותורשתית, היא גורמת, כמו במינים אחרים, לירידה או היעדר מוחלט של ייצור המלנין.

לבסוף, זה יכול להיות גן שאינו קשור למעיל. זה נקרא גן רצסיבי.

כמה גזעי כלבים עם עיניים כחולות:

לגזעים מסוימים של כלבים יש נטייה גנטית לעיניים כחולות. אם תבחר באחד מהגזעים הללו, יהיה לך סיכוי טוב לקבל זוג עיניים כחולות שבוהות בך זמן רב כשאתה ליד השולחן.

האסקי הסיבירי

האסקי סיבירי כחול עיניים
© format35 – iStock

ההאסקי, המוכר בין אלף במראהו דמוי הזאב ובמבטו הפרוע, הוא אחד הכלבים שלא נדיר להיתקל בהם עם עיניים כחולות. העיניים שלהם לעתים קרובות מאוד נוקבות וברורות להפליא, עד כדי כך שאפשר לטבוע בהן. לאחרונה, מחקר הראה שמוטציה תהיה אחראית לנטייה זו. זה יהיה שכפול של חלק של 98,600 זוגות בסיסים של DNA על כרומוזום 18. האחרון קרוב לגן ALX4 שממלא תפקיד בהתפתחות העין אצל יונקים.

הרועה האוסטרלי

רועה אוסטרלי בעל עיניים כחולות
© ilona-frey – Unsplash

עיניים כחולות נפוצות מאוד גם ברועה האוסטרלי. זה קשור לגן מרל שדיברנו עליו קודם לכן. יתר על כן, הגן הזה הוא גם במקור צבע הטריקולור היפה שלהם שקיים בשתי גרסאות: כחול ואדום.

הבורדר קולי

דבק גבול עם עיניים כחולות
© קסניה-ראיקובה – iStock

כלב קטן שמקורו מסקוטלנד וידוע בכישוריו ככלב רועים, הבורדר קולי הוא כלב אהוב על כולם. זה גם הגן של מרל שגורם לו לעיניים כחולות.

קרדיגן לה קורגי

קרדיגן קורגי עיניים כחולות
© Rabinger-Photography – iStock

הידעתם שיש שתי וריאציות של קורגי? הפמברוק הוא הידוע ביותר, כי הוא זה שבו התאהבה מלכת אנגליה. אבל לקרדיגן Corgi יש גם איכויות נהדרות, כולל היכולת להציג את צבע המרל היפה! לכן הגן הזה הוא שמעדיף עיניים כחולות בגזע.

כלב הצאן השטלנדי

כלב רועים שטלנד כחול עיניים
© 3sbworld – iStock

כלב נוסף היישר מסקוטלנד, כלב הצאן שטלנד הוא כלב קטן ואלגנטי עם שיער ארוך ובן דוד קרוב של הבורדר קולי. זהו גם הגן של מרל שמקדם עיניים כחולות בגזע זה.

איך להגן על הכלב בזמן החום?

הכן תה צמחים כדי לטפל בכלב שלך על בסיס יומי